Dirbantys spanieliai

Dramos karalius

Jeigu bet kurio spanielių savininko paklaustumėte, ką geriausiai moka atlikti jų spanielis, turbūt dažniausiai girdimi atsakymai būtų: žaisti ir vaidinti. Pastarąjį veiksmą spanieliai išugdę iki „Oskaro“ vertų aukštumų. Ar matėte kada nors spanielio snukelį, kai jūs valgote ką nors skanaus? Jis tupi šalia jūsų ir žiūri į Jus tokiu žvilgsniu, kuris sugraudintų net ir kiečiausią širdį, o visa savo povyza, nedrąsiai mindžiukuodamas, sukuria tokią dramos atmosferą, prieš kurią nublanksta šiuolaikiniai teatro ir kino šedevrai. Bet mes ne apie tai. Nors iš pažiūros, spanielis atrodo lepus, išdidus ir aikštingas šuo, iš tiesų viskas yra visiškai atvirkščiai. Tinkamai dresuojant ir auklėjant spanielius, jie tampa nepakeičiamais šeimos nariais, pagalbininkais medžioklėje ir… darbuotojais. Taip, visiškai teisingai – darbuotojais arba kitaip tariant darbiniais šunimis.

Spanieliai policijoje

Didžiosios Britanijos policijoje, paskutiniais metais smarkiai daugėja springerspanielių, kurie keičia Vokiečių ir Belgų aviganius. Priežastis labai paprasta – Vokiečių aviganių veislė, deja, silpnėja, o Belgų aviganiai, dėka savo puikių fizinių duomenų, tinka sulaikant nusikaltėlius, bet nusileidžia kitoms veislėms greičiu ir vikrumu. Didžiosios Britanijos kinologai, dirbdami su springerspanieliais, pastebėjo, kad spanieliai daug greičiau suranda pasiklydusį žmogų ar ieškomą daiktą, staigiau ir intuityviai trumpesniu maršrutu grįžta pas uniformuotus kolegas, siekdami jiems pranešti, kur yra ieškomas objektas.

Spanieliai apsaugoje

Nors spanieliai niekada nebuvo puikūs žemės valdų sargai (nebent mirtinai užlaižytų įsibrovėlį), jie sugeba saugoti teritorijas nuo smulkesnių pažeidėjų. Kanadoje, su springerspanielių pagalba, buvo išspręsta viena nemaloni problema – jūrinių paukščių išmatų daroma žala miestų parkams. Čia springerspanieliai buvo įdarbinti visiškai pagal paskirtį ir prigimtį – baidyti parkuose paukščius, kurie po kiek laiko supratę, kad nuo šiol tai šunų teritorija, nebegrįždavo ir ieškodavo kitų, atokesnių susibūrimo vietų. Beje, pats žodis springer, reiškia baidantis, o ne šokinėjantis, kaip mano dauguma, spanielis.

Spanieliai medicinoje

Dėka savo puikiai išlavintos uoslės, spanieliai vertinami visame pasaulyje. Didžiojoje Britanijoje mokslininkai pasitelkė kokerspanielius ieškodami vėžio lastelių. Šunims duodama pauostyti nuo kelių iki keliolikos mėgintuvėlių su žmogaus ląstelėmis, iš kurių viename yra ląstelės užkrėstos vėžio. Aptikęs tokį mėgintuvėlį, šuo mokamas prie jo atsigulti ir taip parodyti savo pasirinkimą. Iš 54 bandymų, trys spanieliai teisingai nuorodė mėgintuvėlį su vėžio ląstelėms 41% tikslumu, o du spanieliai net 56% tikslumu. Verta paminėti tai, kad kokerspanieliai aptiko ir vieną mėginį, kuris buvo pažymėtas kaip „švarus“, bet atlikus pakartotiną tyrimą paaiškėjo, kad šunys neklydo.

Spanieliai muitinėje

Dar viena vieta, kur spanieliai gali pademonstruoti savo uoslės sugebėjimus – muitinė. Čia spanieliai praverčia ir dėl kompaktiško savo dydžio – geba įlysti į tokias automobilio ar patalpos vietas, kurias sunkiai pasiekia kinologai ir didesni šunys. Lietuvos pasienyje sėkmingai darbuojasi rusų spanielis Ardas, kurį keikia jau ne vienas šimtas kontrabandininkų, o jo sulaikytos narkotikų ir kitų medžiagų siuntos siekia milijonines sumas.

Jeigu turite ar norite turėti spanielį, nepamirškite jo reguliariai dresuoti ir lavinti – tai ypatingai protingi, gudrūs ir imlus šunys, kurie geba uoliai mokytis ir gali tapti puikiai pagalbininkais kasdieniniame Jūsų gyvenime.

Komentarai

comments